Když do naší pražírny dorazí zrna odrůdových káv, je na nás, abychom pro vás připravili tu nejlepší praženou kávu, která má za sebou již dlouhou cestu a desítky lidí o ni pečovali tak, aby mohla být přeměněna v lahodný nápoj. Nápoj, se kterým spoustě z nás začíná den. Pracujeme s vybranou zelenou kávou vysoké kvality z oblastí Jižní a Střední Ameriky, Afriky, Asie. Samotné plantáže, dle jednotlivých zeměpisných šířek a délek, podnebí a půdě, ve které kávovník roste, způsob zpracování a péče o každou rostlinu, ovlivňují její chuť a její profily. Vybíráme pro vás velmi kvalitní odrůdy a spolu s našimi vědomostmi a osobními zkušenostmi pro vás chceme připravit dokonalý požitek.

Když se zelená zrnka ztratí v bubnu pražičky, když to začne praskat, když se sypou upražená zlatavě hnědá zrna, je to pro nás vždy nezapomenutelný zážitek.

Pražíme každý den. Káva je tedy vždy pro zákazníka čerstvá. Pražíme na vlastní technologii. Na rozdíl od velkých výrobců, kávu pražíme za pomoci bubnových pražiček v takzvaném dlouhodobém procesu. Pomalý a jemný proces pražení vytváří optimální tvorbu chutí, vůní a dochází k degradaci nežádoucích kyselin. To umožňuje každému kávovému zrnu, aby optimálně rozvinul svůj plný, přirozený chuťový potenciál a je zvláště dobře tolerován znalci kávy citlivými na žaludek. 

Samotné upražení zrn však není jednoduché. Záleží na druhu kávy a našem přístupu. V žádném případě nelze pražení kávy srovnávat s domácím pečením třeba bábovky . Pražení kávy je stejné umění jako třeba mísení vína a whisky. Každý druh kávy je jedinečný a vyžaduje zvláštní pozornost. Stačí jen drobná nepozornost a chybu už nenapravíte. Náš zkušený pražič musí znát optimální teplotu pražení, dobu pražení pro každou odrůdu a tu v průběhu procesu pražením měnit, ale hlavně musí vědět, jak pražením vyzdvihnout ty nejlepší chutě a vůně každého druhu tak, aby byl požitek z pití kávy excelentní.  U nás máte jistotu, že kávu, kterou vám dodáváme, máte zabalenou a dodanou jeden až dva dny po upražení, protože teprve při a po samotném pražení dochází k důležitým chemickým změnám v kávovém zrnku. Ustupuje kyselost, škroby se mění na cukry, které lehce karamelizují, ztrácí se vlhkost a zrna mění svoji velikost. Bílkoviny se mění na peptidy a po delším pražením se objevují oleje. Po upražení je ideální, aby upražená zrna chvíli odležela, protože díky správnému odležení dochází k plnému rozvinutí chutí a vůní a v této fázi odcházejí různé plyny. Na přání zákazníka dodáváme kávu mletou a takovou kávu vám připravujeme v den expedice.

Pokud si opravdu chcete kávu nejlépe vychutnat, kupujte ji méně a častěji.

Do naší republiky se dováží hodně italských pražených káv. Italové milují silně praženou kávu, viz obrázek stupeň č. 7. Stejně tak tomu je i u jiných národností jako například v Brazílii, Francii. Naopak například v severských zemích se můžeme setkat se světle praženou kávou tzv. skořicovou. Dnes takovou kávu můžeme koupit z některých jiných pražíren.

Naše pražírna vám dodá kávu, která je pražená na střední stupeň pražení, viz obrázek stupeň č. 4-5, u odrůdy Robusta, dle země původu, máme i stupeň č. 6. Rozhodli jsme se pro tento stupeň pražení z několika důvodů. Jedním z nich je ten nejpodstatnější a to, že chceme, aby vám káva chutnala a zároveň co nejméně měla negativní vliv na naše zdraví.  Odrůdu Arabica pražíme na stupeň 4 pro střední pražení a jeden druh z Kostariky na stupeň 2, což odpovídá světlému pražení. To je připravené pro milovníky ovocných káv s výraznější aciditou.

Pražená kávová zrna obsahují, kromě jiných přírodních chemických složek, také akrylamid a furan. Akrylamid je klasifikován jako potenciální lidský karcinogen. Pro upražená kávová zrna platí, že čím jsou zrna méně upražená, tím mohou obsahovat mnohem více akrylamidu než je tomu u káv středního a silného pražení. Platí tedy, že čím déle se praží, tím akrylamid reaguje s jinými látkami a tím jeho obsah v kávovém zrnu klesá. Někdo sice může namítat, že když se kávová zrna upraží na střední a vyšší stupeň pražení, že tím se potlačuje, zejména u odrůdy Arabica, jejich nezaměnitelné chutě a vůně. Jenže nesmíme zapomínat, že pijeme kávu a ne navoněnou limonádu, že? No a jak je to s furanem? Furan je těkavá látka a bohužel jej lze řadit také mezi potenciální karcinogen. Furan se podílí na aroma kávy. Pokud tedy vidíme na etiketě „aromatická káva či vysoký obsah aroma či excelentní aroma a podobně, zbystřeme. Furanu se můžeme zbavit tak, že nebudeme pít kávu horkou, necháme si ji chvilku odstát a před prvním douškem můžeme kávu míchat lžičkou. Jednoduché, že?

A jak je to s tím silným pražení kávy? Každé kávové zrno obsahuje lipidy (tuky). Pokud se káva prudce praží, dochází k tzv. pocení zrna. To právě „vyjedou“ na povrch ty nešťastné tuky, které ale mají správně zůstat v kávě. Jakmile tuk přijde do styku se vzdušným kyslíkem, podléhá oxidaci a oxidovaný tuk začne žluknout. Čím se káva praží na vyšší stupeň, tím získává více na hořkosti, ale to už je na další článekJ.

A to byly důvody, proč jsme se rozhodli vám pražit kávu na střední stupeň pražení a stále vám držet standardní kvalitu.